piątek, 26 lipca 2019

Kartka z podróży

Wczoraj zwiedzaliśmy Ratyzbonę, która jest cudowna. Wąskimi uliczkami przemierzyliśmy ją wzdłuż i wszerz. Zachwytom nie było końca, na każdym kroku spotykaliśmy coś niezwykłego: a to malowniczą kamieniczkę, bogato zdobioną fasadę, niezwykły portal, fragment kolumny itp.

Ratyzboński kamienny most jest starszy od tego w Pradze, ale nie jest tak zdobny i tak licznie oblegany, co nas cieszyło...

Najcudowniejsza w Ratyzbonie jest Katedra św.  Piotra. Chyba najwieksza z tych ocalałych i cudownie gotycka, wspaniale zachowana, z oryginalnymi witrażami. Wchodzilam po schodach i myślałam o przeszłych pokoleniach, które wchodziły tymi samymi schodami,  o ich postawionych śladach.  Dotykałam kolumn i myślałam o budowniczych tego średniowiecznego drapacza chmur. Oddychałam przeszłością i cieszyłam się chłodem tych gotyckich murów, bo na zewnątrz świat był gorącą patelnią...

Takie zapiski na gorąco, pisane w telefonie...

Pozdrawiam że szlaku :)

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Cudnie. Niesamowicie cudnie. Nie chciało nam się wychodzić z Katedry, jest cudowna. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Pięknie! Czytam i czuję te emocje, ten chłód murów, urodę chwili. Bardzo się cieszę, że tak pięknie spędzasz czas i życzę jeszcze wielu, wielu cudownych dni :) Pozdrawiam ciepło, prawie w klimacie tej patelni ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tegoroczne wakacje były niesamowite, intensywne w doznania, w emocje. Dziękuję i pozdrawiam już domowo :)

   Usuń
 3. Tak katedra w Ratyzbonie jest ladna. W tym roku mija 150 od zakonczenia budowy. Budowa katedry trwala 600 lat. W roku 2010 zakonczono renowacje zewnetrznej fasady i jest znowu biala. Ratyzbona nie byla zniszczona w czasie wojny. Jest chyba jedynym miastem w Niemczech ktore zachowalo oryginalna sredniowieczna zabudowe. Ratyzbona (Castra Regina)jest zawsze warta odwiedzenia.Bardzo lubie to miasto. W kazda niedziele, w katedrze podczas mszy mozna posluchac slynnego choru "Regensburger Domspatzen".
  Pozdrawiam z Oberpfalz(Gorny Palatynat).
  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci za te słowa. Urzekła nas Ratyzbona, wspaniale się spacerowało uliczkami, taka niezwykła atmosfera jest w tym mieście. Szkoda że nie mogliśmy być na koncercie.
   Pozdrawiam najserdeczniej :)

   Usuń